UUID-GUUID zamiast domyślnego ID w Ruby on Rails

Wstęp

W pewnym projekcie nad którym ostatnio pracuję, postanowiłem skorzystać z UUIDów (co to są UUIDy dowiesz się tutaj) zamiast wykorzystywać domyślne ID'ki. Realizacja tego zadania w Railsach wymaga zastosowania pewnych niewielkich zabiegów, jednak całość jest całkiem prosta.

Generowanie UUIDów

Do generowania UUIDów wykorzystamy gem uuidtools:

gem 'uuidtools'

Generowanie odbywa się z pomocą poniższej metody:

UUIDTools::UUID.random_create.to_s

Migracje

Aby wykorzystać UUIDy, zamiast standardowego pola ID skorzystamy z pola (a jakże) UUID. Aby tego dokonac, wyłączymy całkowicie generowanie IDków dla migracji. Stworzymy w tym celu klasę bazową dla naszych migracji (można oczywiście deklarować to w każdej migracji z osobna ale komu się chce). Tworzymy w katalogu db/ plik uuid_migration.rb zawierający jedną metodę (migracja ta jest migracją bazową więc nie ma up, down czy też (w R3.1) change:

class UuidMigration < ActiveRecord::Migration
 def create_uuid_table(name, options = {})
  create_table name, options.merge(:id => false) do |t|
   t.string :uuid, :limit => 36, :primary => true
   yield t
   t.timestamps
  end

  add_index name, :uuid, 'UNIQUE'
 end
end

Od teraz możemy wykorzystać naszą migrację edytując migracje danych modeli, np:

require File.expand_path(File.dirname(__FILE__))+'/../uuid_migration.rb'

class CreateProducts < UuidMigration
 def change
  create_uuid_table :products do |t|
   t.string  :name, :null => false
   t.float  :price, :null => false
   t.timestamps
  end
 end
end

Taka migracja spowoduje, że oprócz pól zadeklarowanych powyżej, powstanie także (automatycznie) pole uuid oraz timestampy. Tworząc dużo modeli opartych na UUIDach, taka metoda jest wygodniejsza (nie zapomnimy np. przez przypadek wyłączyć automatycznie tworzonego pola id).

Klasa bazowa dla naszych modeli

Zanim zaczniemy, chciałbym zaznaczyć, że wykorzystamy klasę bazową zamiast modułu tylko dlatego, że w systemie nad którym pracuję, występuje takie rozwiązanie (powody pozostawiam dla siebie ;) ). Niemniej jednak, nic nie stoi na przeszkodzie aby przerobić rozwiązanie zaprezentowane poniżej wersję modułową.

W gruncie rzeczy cały "myk" sprowadza się do informowania klas o tym że zamiast id używamy uuida oraz do jego inicjowania. Inicjować uuida będziemy zaraz przed zapisem obiektu do bazy (before_create):

require 'uuidtools'

class UuidRecord::Base < ActiveRecord::Base

 self.abstract_class = true
 self.primary_key = :uuid

 before_create :generate_uuid

 private

 def generate_uuid
  self.uuid = UUIDTools::UUID.random_create.to_s
 end

end

Tworzymy klasę

Po utworzeniu naszej migracji oraz innych potrzebnych fragmentów kodu, możemy przystąpić do utworzenia naszej pierwszej klasy:

class Product < UuidRecord::Base

 set_table_name :products
 set_primary_key :uuid

end

Wadą "uuidowania" jest to, że musimy deklarować nazwę tabeli (jeśli dziedziczymy, jako moduł includowany już nie), oraz że w każdym modelu (mimo że ustawiliśmy w nadrzędnym), musimy deklarować, że uuid jest naszym kluczem głównym:

set_table_name :products
set_primary_key :uuid

Relacje pomiędzy obiektami

Opisując wykorzystanie UUIDów, warto wspomnieć także o tym, jak przebiega stosowanie ich w relacjach has, belongs_to, itd. Ogólnie rzecz ujmując, to przebiega... tak samo. Ale... należy pamiętać o tym, że nie mamy pola ID! Dlatego deklarując relacje, musimy podawać klucz obcy oraz klucz główny:

 belongs_to :product,
  :primary_key => :uuid,
  :foreign_key => :product_uuid

 has_many :ordereds,
  :primary_key => :uuid,
  :foreign_key => :order_uuid

Tyle jeśli chodzi o UUIDy. Ich wykorzystanie nie jest trudne, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o tym co napisałem powyżej.

Categories: Rails, Ruby

4 Comments

 1. Jaki jest zysk z tego, że nazwiemy to pole na bazie :uuid zamiast :id ?

  Czy nie mogliście skorzystać z generowania uuid’ów po stronie bazy danych ?

 2. 1. Zysk żaden (pole to pole) ale – system nad którym pracuję podpięty jest pod kilka baz danych i chciałem wyraźnie rozgraniczyć kiedy mam do czynienia z UUIDami a kiedy ze zwykłymi ID, z tego względu pola które mają UUIDy nazywam z koncówką “_uuid” oraz tworzę odpowiednie klucze główne również według tej konwencji.

  2. Mogłem ale wtedy idea niezależności od bazy (ORM) byłaby troszkę naruszona. Uważam, że Railsy same przez się “lubią” agnostycyzm i nie chcę go naruszać. Dodatkowo ktoś kto kiedyś będzie modyfikował mój kod łatwiej zrozumie skąd się biorą UUIDy (kto z nas przegląda pliki migracji jeśli nie musi ;) ).

 3. 1. A czym się różni ID od UUID, że trzeba to jakoś specjalnie zaznaczać ? Skoro żaden zysk to po co tracić na tym, że wszędzie później trzeba w opsiach relacji zmieniać ? Poza tym wydaje mi się, że nie jest to konieczne by w relacjach podawać :primary_key i :foreign_key gdyż railsy wezmą to z Product.primary_key oraz Order.primary_key. W railsach3 chyba out of box to działa. Próbowałeś ?

  2. To tak jakby twierdzić, że autoincrement id powoduje naruszenie agnostycyzmu gdyż to baza danych nam zwraca id utworzonego obiektu. BTW: Jesteś pewny, że tak bardzo potrzebujesz niezależności od bazy ?

 4. Zysk jest w logice. Inna część systemu (nie w Rubym) wykorzystuje UUIDy i IDki (z różnych baz) i twórcy tamtej części chcą mieć rozróżnienie. Ja zresztą się z tym zgadzam. W większości wypadków nie ma to znaczenia (bo UUID też jest IDkiem)

  Out of box nie chciało działać (może coś pomieszałem ;) ) – mimo że ustawiłem jako klucz główny dla modelu. Może w 3.1 to się zmieni. Póki co nie uważam żeby te 2 linijki były aż takim problemem.

  2. Masz trochę racji z tym ID ;) – nad UUID() z MySQLa się zastanawiałem, stwierdziłem jednak tak jak pisałem wyżej, że musi być agnostycznie. Czy potrzebuję agnostycyzmu? Tak. System będzie działał z kilkoma bazami (w tym najprawdopodobniej z MSSqlem) i nie chcę stosować “wprost” rzeczy które mogą być charakterystyczne dla jednej DB. Jeśli zapadłaby decyzja dot. pozostawienia jednego systemu bazodanowego to możliwe że przeniósłbym się na UUID(). Jak znajdę chwilkę to sprawdzę jak prezentuje się to pod względem wydajności.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Copyright © 2024 Closer to Code

Theme by Anders NorenUp ↑